Sešívání sukně

Jak ušít sukni? Krok za krokem

Vyrobte si jednoduchou sukni s gumičkou v pase. Sukně bude nabíraná, dlouhá a s pevnějším materiálem může být vhodná i na podzim a zimu.

Materiál potřebný k ušití sukně:

  • 2 metry libovolné látky o šíři 140 cm
  • kalhotová guma (šíře alespoň 1 cm)
  • bavlněná nit

Další potřeby: 

  • šicí stroj,
  • nůžky,
  • žehlička,
  • jehla a nit.
  • tužku nebo krejčovskou křídu,
  • pravítko nebo krejčovský metr,
  • špendlík nebo kancelářskou sponku.

K výrobě sukně jsem použila dekorační látku LONETA – WAIKIKI 701 plameňáci. Látka je pevná a neprosvítá. Jelikož je vzor vedený ve směru návinu látky, musela jsem pruh látky rozstřihnout na dvě poloviny a sešít je vedle sebe. Pak už je na vás, jestli položíte vzor na sebe, aby dva kusy vzorově splývaly, nicméně není to nutné a pokud chcete “nahnat” šířku a délku, hodí se vám každý centimetr navíc. 

Obecně můžu doporučit postup, kdy si nejdříve všechny kousky látky založíte na krajích, nastehujete, zkusíte, zda vám vyhovuje délka a další rozměry a až poté sešívejte naostro. Pokud všechno pevně spojíte, bude se vám případná nesrovnalost obtížně párat.

Postup šití sukně:

1. Jak jsme už naznačili na začátku, nejdříve si musíte připravit základ. Potřebujete dva metry dlouhý a asi 140 cm široký pruh látky. Pokud používáte jednobarevnou látku nebo látku se vzorem, který není nutné otáčet, máte napůl vyhráno. Stačí prostě olemovat okraje podle kroku 3 a krok 2 přeskočte.

2. Pokud má vaše látka vzor, musíte šít sukni tak, aby byl vzor otočený správně. V našem případě bylo nutné otočit látku tak, aby plameňáci na látce “stáli” hlavou nahoru. Proto jsme látku rozstřihli napůl a otočili o 90 °. Ve fázi 3. pak musíte olemovat oba okraje těchto kusů, aby se vám látka netřepila.

3. Nyní látku olemujte. Doporučujeme následný postup. Rozžhavte žehličku. Pomocí prstů a žehličky vytvořte na okrajích záhyby. Připevnit k látce je prozatím můžete špendlíkem nebo kancelářskými svorkami na papír. Postup opakujte tak, aby byla látka na okrajích zahnutá nadvakrát (roztřepené okraje látky jsou tedy zamotané dovnitř jako v palačince. Díky žehličce vytvoříte ploché okraje. Poté co okraje zažehlíte, můžete je nechat připevněné špendlíky. My vám ale můžeme doporučit vzít jehlu a nit a přichytit švy ke zbytku látky v několika místech po délce švu kousky nitě, která vás na rozdíl od špendlíků nezraní. 

Zažehlování švů sukně
Stehování nažehlených švů

4. Orientačně si takto zahněte i spodní šev sukně. Pokud jste šili sukni ze dvou kusů kvůli vzoru, je vhodné nejdříve spojit dva kusy zase dohromady (opět buď špendlíky, nebo jehlou a nití), a to tak, aby vzor navazoval. Díky tomu budete mít alespoň orientačně sukni po celé šířce stejně dlouhou. 

Nestehujte sukni v této fázi příliš natěsno, nezapomínejte, že tyto “spojnice” budete zase stříhat a odstraňovat.

Spojujeme kusy sukně k sobě

5. Pomocí prstů, žehličky a jehly s nití si zahněte i horní okraj sukně. Avšak pozor, musíte postupovat trošku jinak. Nejprve zahněte dostatečný okraj, aby se nitky schovaly dovnitř (podobně jako při zakládání švů). Druhý překlad však bude mnohem delší, než u švů. Je tomu tak proto, že dovnitř tohoto okraje budete natahovat gumu. 

Zakládání horního okraje

6. Máte tedy obdélník látky se všemi založenými okraji. Přezkoušejte si omotáním okolo sebe, zda vám vyhovuje délka sukně a další rozměry.

7. V případě, že jste si jistí všemi kroky, můžete začít sešívat. Nejprve sešijte boční švy k sobě (nezapomeňte šít lícem k sobě). Poté můžete sešít horní i spodní lem. Ideální je použít cik cak steh, lépe bude držet. Pokud jste místo špendlíků stehovali jehlou a nití, můžete tyto spojnice postupně během šití odstříhávat a odstraňovat.

Sešívání sukně

8. Při zašívání horního lemu myslete na to, že musíte nechat na jedné straně lem otevřený, abyste do něj vložili gumičku.

9. Nejlepší je vzít si celou špulku gumičky a pomocí zavíracího špendlíku navléknout gumičku do horního lemu. Sukni si oblečte a gumičku zavažte tak, aby vám sukně nepadala, ale aby vás ani neškrtila. A to přesně v místě, kde chcete sukni nosit (ideální místo je v pase nad pánví). 

Navlékání gumičky do sukně

10. Zbytek gumičky ustříhněte, uzlík se schová dovnitř. Gumičku můžete v několika místech zapošít, aby se v sukni neotáčela a neškrtila. Místo, kudy jste zavazovali gumu, zašijte jehlou a nití. Sukně je hotová.

Hotová sukně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *